Kopsavilkums par Tirānu

Par Tirānu, kas ir Albānijas galvaspilsēta. Nevis par kādu valdnieku, kas būtu tirāns. 

Atzīšos - šī pilsēta tiešām ir bijusi līdz šim eksotiskākā no visām, kur esmu bijis. Nedaudz atgādināja kaut ko no Grieķijas, nedaudz no Itālijas. Bet tiešām ne to skaistāko daļu no šīm pilsētām. Faktiski, ja nebūtu tā dienvidnieciskuma un balkānisma, tad tā būtu faktiski tāds pats Olimpiskais Ciemats kā Ķengargs, bet tikai labāks. :D Nu labi, es šobrīd pārspīlēju.

Man šeit patika. Tas bija savādāk kā citur. Bet nu labi, kā jau ierasts, mēģināšu ieskicēt to, kas visvairāk iekrita maņas orgānos.

Pirmkārt - mulla no mošejas skaļruņiem bija interesanta eksotika, bet atzīšos, ka man šis modinātājs bija nedaudz par agru, jo faktiski man gribētos celties pāris stundas vēlāk. Bet nu uz dziedājumu kā es, tā arī citi paziņas viesnīcā, gandrīz vienmēr pamodās. Bet bija arī rīti, kad vairāk par mullu tomēr traucēja auto pīpināšana.

Un tā lēnām pārgājām pie noteikti otrās lietas - satiksmes. Manā prātā tas īsti neierakstījās ilgu laiku. It kā taču cilvēkiem ir satiksmes noteikumi, pat diezgan līdzīgi mums zināmajiem... Bet neviens tos īsti neievēro. Protams - ir neatņema sastāvdaļa - pīpināšana. Ir skaidrs, ka skaņas signālam automašīnā šeit ir jādarbojas, jo savādāk taču nevar pabraukt. Ja luksaforā deg sarkana gaisma, tas nenozīmē, ka visi stāvēs un gaidīs, patiesībā tas it neko nenozīmē, kā vienīgi to, ka luksafors darbojas un viņā ir sarkana gaisma. Gājēji tāpat iet un mašīnas tāpat mēdz braukt. Joslas uz ceļa, ja ir tad tām nav nekādas nozīmes, jo tur kur ir - pa tām neviens nebrauc, ja nav - nu tad, protams, ka tāpat nebrauc. "Dodiet ceļu", "Stop" - tas ir laikam tikai mīkstajiem, jo cik pievērsu uzmanību, neviens Stopu, kas atradās netālu no viesnīcas, neievēroja. Gājāju pārejas. Tām būtu jābūt vietām, kur gājējs droši var šķērsot ceļu... In your dreams. Ir sajūta, ka tur viņi mēģina trāpīt vēl vairāk virsū. Un protams, ka pirms tam uzpīpinot, laikam tā informējot citus satiksmes dalībniekus, ka mērķis ir izvēlēts.

Šeit neliels video fragmentiņš. Nav varbūt intensīvākais satiksmes brīdis, bet nu ideju var redzēt. Un tad kad ir kāds nelielāks "korķītis" tad izpausmes ir pārākajā pakāpē. Trakākais, ka nevienu avāriju pašo nedēļu tā arī neredzēju.

Autoparks. Līdzīgs mūsējam, bet tikai lielākā daļa ir vecu auto - tā uz aci 1985.-2000.gada auto, vispopulārākais tiešām ir Mercedess. Visādu kalibru, vecumu, stāvokļu. Bet, protams, ka līdzigi kā pie mums ir vērojamas arī dārgas luksus klases mašīnas. Papildus tam ir padaudz skūteru un motociklu un arī nenosakāmi mototransporta līdzekļi ar nezināmu izcelsmi. 

Gaisa temperatūra bija ap 20 grādiem plusā. Jauks laiks, riktīgs pavasaris. Bet tajā pat laikā, pa šo nedēļu nevienu pašu cilvēku neredzēju, kas būtu šortos. Nevienu. Pat nevienu tūristu. Biju pie sevis nolēmis, ja kaut vienu redzēšu, tad atī vilkšu šortus, bet nevienu tā arī negadījās ieraudzīt. Lai gan bija pat momenti, ka pat pie loga viesnīcā stāvēju kādas minūtes 10 un vēroju cilvēkus. Nope, not this time. Tad nu arī es nelecu ārā no pūļa un staigāju džinsos. Vecāki vīrieši šeit ģērbjas ļoti eleganti un klasiski - pārsvarā uzvalkos. Un neraugoties uz plus 20, tāpat bieži vien ir pa virsu vēl arī jaka. Jakas pa virsu drēbēm bija lielākajai daļai ļaužu. Tā dīvaini likās arī tas.

Nu to aitas galvu jau te pāris ierakstus atpakaļ es atrādīju. Bija it kā pat tīri neko. Lai gan ēst jau tur nebija daudz nekā. Pusgalvu 4 cilvēki ātri vien nokopa. Tiesa neko daudz jau tā arī nemaksāja - 300 Lekes. Tas ir apmēram 1,50Ls. Nākamajā rītā gan man bija nelāgi ar vēderu, bet citiem biedriem nebija nekādas vainas. Iespējams, ka man aitas galvas nav jāēd, iespejams, ka vēlāk doners bija ne-ok, jo pasniedza galīgi vēsu un tā.

Cenas viespār, lielākoties ir zemākas kā pie mums, bet nu ir arī dārgie veikali, kur ir Eiropas cenas. Runājot par pārtiku - ļoti daudz visādu mazu kebabnīcu un cenas pieņemamas. Lai gan sanāca mums arī uzrauties ar vienām vakariņām. Paēdām par Eiropas cenām, jo uzķērāmies uz izteiktajiem piedāvājumiem un visādiem papildus bonusiem, ko stiepa un piedāvāja. Ir pieredzēts, ka citur tas ir tiešām bonusā, bet nu ne šeit. Bet nu paši nebijām uzmanīgi līdz galam. Bet visādi savādāk - ēdiens ir garšīgs, bet visbiežāk ļoti sāļš. Laikam, lai dzertu vairāk.

Lokālās Akka/Laa te var iet ieskrieties, jo visu tirgo skaisti kā pie mums 90-tajos. Un pat arī vēl populāras ir audio kasetes un video kasetes. Arī datorprogrammas a ļa no Latgalītes, bet pat vēl švakāk noformētas. Ir internetsaloni diezgan padaudz, bet nu tā kā šeit nav Eiropas Savienība, tad tur pārsvarā ir bieza tabakas migla, jo šeit nav Eiropas Savienība.

Tad nu arī nobeigšu šo rakstu, lai gan varētu gan jau atcerēties vēl kādas interesantas lietas, bet nu tomēr ir jāceļas plkst.4 pēc lokālā laika, lai dotos uz lidostu. Uz mājām beidzot. :) Vēl dažas bildes bonusā. Un, ja ir iespēja doties uz Tirānu/Albāniju - noteikti izmantojiet. Ir savādāk, ir interesanti.